×
Brug for hjælp?
Klik her

Nyheder

9/10/2022

Yousee er forsat leverandør af tv til Vores Net

 

Siden bestyrelsen opsagde kontrakten med YouSee for selv at stå for leverance af Internet, har der været lagt mange kræfter i at finde den rigtige løsning for TV-delen til vores medlemmer.

Den løsning vi ønskede, skulle kunne håndteres med fra- og tilmeldinger fra vores hjemmeside, på samme måde som til og framelding af Internet, så medlemmerne kun skulle bruge et sted til at gøre det hele. Løsningen skulle også indeholde en mulighed for kunne se forskudt TV, bruge et arkiv og tildeles selv kunne vælge hvilke TV kanaler mm. som man ønskede at se.

Bestyrelses valg er truffet ud fra mange parameter. Vi har set på:

·        Den besparelse som det enkelte medlem kunne opnå

·        Den økonomiske side af aftale fra foreningens side

·        Kvaliteten af produktet

·        Streaming og bland-selv funktionen

 

Efter seriøse forhandlinger med flere parter, så er valget faldet på YouSee. Bestyrelsen har indgået en 3-årig aftale med YouSee om levering af TV. En ekstra fordel ved denne løsning er jo så, at medlemmerne er bekendt med løsningen og at den planlagte overgang d. 1. april 2023 bliver meget lettere for alle vores medlemmer. 

Tilbage til nyhedslisten

© Copyright 2024 voresnet.dk Designet og udviklet af Design Fordi